Levanda – aromaterapijos karalienė

Levanda (lavandula angustifolia) yra žolelė, kurios kilmės istorija mus nukelia į šiaurės Afrikos bei viduržemio kalnuotuosius regionus. Tačiau šių dienų pasaulyje, levandos paplitusios kur kas plačiau: jų galima pamatyti Amerikoje, Bulgarijoje, Indijoje, Japonijoje ar net Australijoje. Kai kurios užauginamos ir sintetiniu būdu. Levandų auginimo, panaudojimo galimybės yra žinomos jau apie 2500 metų. Senovėje, levandos buvo laikomos šventu augalu. Tais laikais jos buvo plačiai naudojamos senovės Egipte bei Romoje. Egiptiečiai levandas nuolat įtraukdavo į savo mumifikacijos ritualus, o tuo tarpu Romėnai levandas naudojo pirčių ir baseinų procedūrose. Pagal mokslininkų tyrinėtus senovinius tekstus buvo atrasta, jog aliejus, išgautas iš levandų, buvo naudojamas medicinos ir gydymo tikslais bei įvairių religinių ritualų metu, norint dezinfekuoti įvarias žaizdas ir sužeidimus.

Šiandien yra galybė skirtingų šio augalo rūšių, kurios klasifikuojamos ne tik pagal savo užauginimo regionus, bet ir pagal savo žydėjimo laiką, ar net žiedų spalvą, dydį. Įdomus faktas – ne visos levandos yra violetinėsJų spalvos gali varijuoti nuo pastelinės rožinės iki baltos, ar net geltonos spalvos. Taip pat, padidėjus levandų eterinio aliejaus poreikiui ir padaugėjus jo panaudojimo galimybių, levandos pradėtos auginti ne tik įspūdingo grožio ir dydžio levandų laukuose Provanse, bet jas pradėta auginti ir dirbtinėmis sąlygomis. Žinoma, dirbtiniu būdu užaugintų levandų eterinio aliejaus kokybė yra laikoma prastesnė, nei tų, kurios užaugintos natūralioje gamtoje. Didžioji dalis levandų augintojų pabrėžia – šiam augalui itin svarbu tinkamos augimo sąlygos: kepinanti saulė, sausas dirvožemis, kartkartėmis prapučiantis lengvas vėjelis. Tokiomis sąlygomis auganti levanda gali išgyventi net iki 7 metų.

Pats žodis levanda yra kilęs iš lotyniško žodžio ,,lavare“, kuris reiškia plauti, nuplauti, valyti. Jau nuo senų laikų šis augalas buvo siejamas su asmeninės švaros ir higienos idėja, grožiu bei kosmetika. Skleisdama savo raminantį, emocijas balansuojantį aromatą, levanda dažnai naudojama norint pasiekti atpalaiduojančią ramybės būseną. Tad šio augalo pavadinimo kilmė tiesiogiai siejama su jo paskirtimi – suteikti švaros pojūtį ne tik fizine, bet ir dvasine prasme.

Žinoma, neskaitant plataus džiovintų levandų ryšūlėlių panaudojimo senovėje buityje, pagrindinė levandų auginimo priežastis – vertingojo ir naudingojo levandų eterinio aliejaus išgavimas. Šio augalo eterinio aliejaus išgavimo procesas vadinamas distiliacijos procesu, kuriuo išgaunami ir kiti populiarūs eteriniai aliejai. Levandos – viena labiausiai vertinamų ir plačiausiai aprašytų žolelių aromaterapijos srityje. Šiandien levandų eterinį aliejų galime išvysti kone visur – kosmetinėse priemonėse, kvepaluose, žvakėse, namų kvapuose, galima atrasti net levandų žiedų arbatos. Tokį populiarumą nulemė šio eterinio aliejaus nauda – jis pasižymi terapinėmis ir net gydomosiomis savybėmis. Šio eterinio aliejaus dėka yra palengvinami nemigos, depresijos, aukšto kraujospūdžio, nuovargio, migrenos simptomai. Tad vienas pagrindinių aromaterapijos su levandų eteriniu aliejumi tikslų – suteikti žmogui sedacinį poveikį, nes pasak daugelio mokslinių tyrimų, ilgalaikio levandų poveikio (tokio, kaip ligų gydymas) nėra pastebėta, tačiau yra pastebėtas stiprus ir momentinis simpomų palengvinimo poveikis. Taigi, daugelis gydytojų ir aromaterapeutų pabrėžia, jog levandos nėra vaistas, tačiau jos gali palengvinti bet kokią žmogui nemalonią savijautą keliančią būseną (stresą, nemigą, skausmus).

Aromaterapijoje levandų eterinio aliejaus poveikis aiškinamas labai paprastai. Šio augalo aromatas nuramina smegenų siunčiamus signalus, kas sumažina kortizolio (streso hormono) koncentraciją kraujyje. Kyla klausimas, tai kaip šis svaiginantis aromatas padeda slopinant įvairių susirgimų ir negalavimų simptomus? Ogi labai paprastai! Didelė kortizolio hormono koncentracija kraujyje nulemia silpnėjantį imunitetą. Tad paveikus išskiriamus šio hormono kiekius mes pageriname ir savo imuninę sistemą, dėl to mes tampame atsparesni įvairiems susirgimams. Subalansuodamas streso hormonus šis aliejus padeda sumažinti ir nervinę įtampą, palengvina depresijos, nerimo ir nuovargio simptomus.

Kažkada senovėje prabangos ženklu laikyta levanda šiandien mums yra įprasta ir itin artimai prisijaukinta žolelė. Šiandieninio pasaulio žmogus, išgirdęs levandos pavadimą iš kart mintimis pasineria į ekskursiją po unikalius, begalinio grožio ir neapsakomo kvapo violetinius levandos laukus, į kuriuos kažkada žmonės keliaudavo tūkstančius kilometrų, kad tik išvysti, užuosti ir pajusti neaprėpiamą levandų skleidžiamą ramybę. Kodėl žydintys šio augalo laukai vis dar taip stipriai traukia keliautojus? Viena levandų lauko šeimininkė kartą yra pasakiusi: ,,Niekada nemačiau liūdno žmogaus savo fermoje. Todėl kad kai jie žiūri į neaprėpiamą žiedų lauką, jie jaučia ramybę. Tokią ramybę, kokią gali jausti tik žiūrėdamas į vandenyną.”.

Taigi, šiandien mes gyvename labai patogiais ir išmaniais laikais. Mums nebereikia keliauti tūkstančių kilometrų norint pajusti levandų ,,jūros” ramybę ar naudotis aromaterapeutų paslaugomis. Šiandien mes visą levandų lauko oazę lengvai galime susikurti ir savo namuose. Žvakių, difuzorių pagalba paskleistas eterinio aliejaus aromatas erdvėje užtikrins gilų atsipalaidavimo jausmą, ramų miegą ir taip trokštamą dvasinį ramybės jausmą.